Cud miód – w diecie kolarskiej.

Pewnie znajdą się zwolennicy i przeciwnicy. My należymy do zwolenników spożywania miodu.

Zachęcamy do posmakowania wielu rodzajów miodów, ponieważ poza właściwościami odżywczymi posiada bogate walory smakowe od ostrych do bardzo delikatnych.

Miód pszczeli posiada właściwości budulcowe, energetyczne i odżywcze. Zawiera w ponad 70% cukry proste: glukozę i fruktozę. Są one bardzo łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Dlatego miód stał się dla wielu sportowców niezbędnym i niezastąpionym składnikiem posiłków. Dzięki fruktozie jest szybko wchłaniany do krwi, przez co ma wpływ na zwiększoną efektywność organizmu i lepszą tolerancję ponownego wysiłku.

Według naukowców dzienna dawka miodu dla osoby dorosłej wynosi 60-100 g, co odpowiada 3-5 łyżkom stołowym. Dla lepszego wchłaniania należy go rozpuścić w szklance ciepłej, przegotowanej wody. Dla urozmaicenia smaku można dodać kilka kropel wyciśniętego soku z cytryny. Najlepsze działanie osiągnie gdy zostawimy go na około 8 godzin i wypijemy na następny dzień na czczo.

Dłuższe stosowanie miodu zapewni nam większą odporność organizmu na bakterie oraz przeziębienia i osłabienia.

Własności biologiczne pyłku:

Pyłek pszczeli sam w sobie posiada bogate źródło właściwości odżywczych, antybiotycznych, przeciwzapalnych, detoksacyjnych i wielu innych. Jest produktem roślinnym dostarczającym do organizmu to co najlepsze i najbardziej potrzebne w diecie aktywnych sportowców. Może być spożywany na wiele sposobów.

Jednym z nich jest – postać rozpuszczona w wodzie przegotowanej, odstawionej na noc, do wypicia rano na czczo. Sposobów przygotowania  i spożywania miodu oraz pyłku jest wiele. Polecamy wybrać swój ulubiony i wprowadzić do codziennych posiłków miód.

Osobiście polecam na śniadanie omlet z miodem akacjowym, naleśniki z miodem wielokwiatowym, płatki kukurydziane polane miodem z mlekiem oraz łyżka miodu zalana w szklance wodą przegotowaną na noc z wciśniętym sokiem z cytryny- wypite na czczo rano.

Dodaj komentarz

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

Up ↑